Ürünleri Filtrele

Yeni Eklenen Ürünler

Koltuk

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz

Koltuk

İnsanların üzerine oturduğu zaman onların rahatlamasını, yorgunluğunu dindirmesi için üretilen bir tasarımdır. Dilerseniz koltuklarda ayaklarınızı da uzatarak rahatlayabilirsiniz. Koltuk, kelime anlamı olarak ergonomik bir yapıya sahip şekilde oturmayı kolaylaştırmasından dolayı ve kolların destek kısmı ile desteklenmesi için tasarlanan yan kısımlara sahip olduğu için; kol kelimesinden yola çıkılarak verilen bir isimdir. Koltuk üzerine insanların oturduğu ve aynı zamanda yatabilecekleri şekilde tasarlanan uzun bir mobilyadır. Koltuklar tekli, ikili ve üçlü olarak üretilmektedir. burada tekli, ikili ve üçlü derken anlatmak istediğimiz minder sayısıdır. Koltuklarda insanların kollarını koymaları için kol destek kısmı bulunmaktadır. Koltuklar sandalyeden farklı bir yapıya sahiptirler. İlk insanlar koltukları taşlardan ve diğer hammaddelerden yaparak kullanılmış olunabileceği düşünülmektedir. Günümüzde herkesin evinde bulunan bu eşya ile günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Koltuk Kullanımı

Koltuklar evlerimizde günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız bir mobilyadır. Koltuklar kişilerin dinlenmeleri, oturmaları sevdikleriyle beraber bir arada bulunmalarını sağlayan mobilya grubudur. Koltuklar evin olmazsa olmazıdır. Çünkü kişi evde nerde oturacak? Tamam yerde oturabilir fakat yere oturamayan bir misafiri geldiğinde saatlerce misafirini sandalye tepesinde oturtacak değil ya tabi ki koltukta oturacak. Bazı koltukların yatak olma özelliği bulunmaktadır. Böylelikle bu koltuklar misafir geldiğinde misafiri ağırlamak için kullanılabilir. Koltuk kullanımı kişinin yorgunluğunu alıp huzur verir kişiyi dinlendirerek daha enerjik olmasını sağlar. Tabi ki seçtiğiniz koltuk rahat bir koltuksa. Koltuk kullanımında dikkat etmeniz gereken şey koltuğun size uygun olmasıdır. Aksi takdirde size rahatlık değil rahatsız edici özelliğiyle sizleri daha çok yorabilir.

Koltuk Çeşitleri ve Seçimi

Birbirinden farklı koltuk çeşitleri vardır. Koltuk çeşitleri ve seçimi yapılırken zevkinize uygun bir koltuk seçeceksiniz evet. Fakat seçtiğiniz koltuğu da sadece dış güzelliğine bakarak seçmemelisiniz. Çünkü koltuğun görünüşü evet size uyuyor fakat hiç rahat değil. Bu şekilde olan koltuklar sizi dinlendirmez ve sonrasında pişman olmanıza neden olur. Bu yüzden koltuk seçimi yaparken koltuğun üzerine bir oturun, oturmasının rahat olup olmadığını bir test edin. Daha sonra koltuğun kumaşına dikkat edin çünkü yıkaması, temizlemesi zor kumaşlar koltuklarınız kirlendikten sonra eski gösterişini kaybedecek ve bunu düzeltemeyeceksiniz. Bu da sonrasında keşke almasaydım demenize neden olacak. Koltuk seçiminde bir diğer dikkat etmeniz gerek şeyde ayakları. Koltuğun ayaklarının yüksek olması temizliğinin kolay olmasını sağlayacak ve aynı zamanda altına bir şey gittiği zaman alınmasını kolaylaştıracaktır. Birde tabi ki hafif olması da önemlidir. Çünkü temizlik yaparken koltuğu kaldıracaksınız ve çekeceksiniz buda temizlik yaparken sizi daha çok yoracaktır. Hatta yanlış bir hareketinizde de bel fıtığı olmanıza neden olabilir. Bu yüzden hem oturduğunuzda rahat edebileceğiniz, hem de temizliği kolay olacak aynı zaman da ev temizliğinde de sizi yormayacak bir koltuk seçmelisiniz. Koltuklar açılabilen ve de açılamayan koltuk olarak iki ye ayrılmaktadır. Nedir bu açılan yada açılmayan derseniz koltukların yatak olup olmama durumudur. Yani bir misafiriniz geldiğinde hem üzerinde oturup sohbet edebilirsiniz hem de koltuğunuzda yatırarak yatak olarak da kullanabilirsiniz. Yatak olan açılan koltuklarda da eşya koymak için alt kısımda boşluklar vardır. Bu boşluklara yastık, yorgan, battaniye, çarşaflarınızı koyarak misafirleriniz için her şeyi hazır etmiş olursunuz. Koltuklar tekli koltuk, ikili koltuk ve üçlü koltuğun birleşmesiyle koltuk takımını oluşturmaktadır. Koltuk takımlarında tekli koltuktan iki tane bulunmaktadır. Birde köşe koltuk takımı vardır. Bu köşe koltuk takımı L şeklinde olmaktadır ve ayrıca yanında genellikle bir de pufu olmaktadır.